Porod je intimním zážitkem zrození nového člověka, který je v současné době brán spíše z druhého, medicínského pohledu, kdy lékaři berou porod jako silně rizikovou věc, do které je nutné zasahovat. Lze najít mezi těmito dvěma pohledy nějaký kompromis? Co je to ambulantní porod a na co máte právo při porodu v porodnici?
žena v nemocnici
1. Porod v porodnici
Porod v porodnici je v současné době nejvíce preferovanou volbou mezi rodičkami. To však, ale neznamená, že jsou s touto volbou spokojeni. Spousta žen si píše porodní plány, zajímá se o informované souhlasy a podává na porodnice stížnosti za přílišné zasahování do porodu, neinformování rodičky či separaci dítěte.
mimčo po porodu
V porodnicích sice nabízí ženám perfektní zdravotní péči, avšak nejsou schopni zajistit intimní a klidné prostředí pro přirozeně probíhající porod. Neustálé vnitřní kontroly, monitory a řízené tlačení pod dozorem lékaře a nejlépe v polosedě na „koze“. Výhodou je, že nastalé komplikace během porodu či po porodu se v porodnici většinou dají řešit okamžitě. Během porodu můžete mít u sebe jak otce dítěte ale třeba i maminku, kamarádku či dulu… Je jen na vás, zda zvolíte otce dítěte, či podporu ženy. Pokud se chystáte rodit v porodnici a chcete jít domů hned po porodu i s dítětem, jedná se o takzvaný ambulantní porod. V českém porodnictví se jedná v podstatě o novinku, která zatím není umožňována ve všech porodnicích. Lépe řečeno, v některých porodnicích s tímto způsobem porodu dělají problémy. Pokud chcete rodit ambulantně, pečlivě vybírejte porodnici a po porodu požádejte lékaře o revers. Pokud nejste v ohrožení života a dítě je zdravé a v pořádku pak vám nemohou bránit v odchodu a už vůbec by na vás neměli volat sociálku či policisty.
nožičky novorozence
2. Porod doma
Porody doma jsou tak trošku nelegální, lépe řečeno většina porodních asistentek nemá oprávnění k vedení porodu a nesmějí u domácích porodů asistovat. Tím pádem stát znemožňuje ženám dostupnost zdravotní péče při tomto způsobu porodu. I tak se ale tyto porody nadále dějí, v současné době je totiž dokázáno, že rizika u domácích porodů jsou srovnatelné, ne li nižší než při porodech v porodnici. Většina žen, které se rozhodnou rodit v domácím prostředí argumentují tím, že nesnáší nemocnice a nechtějí rodit v porodnici na neosobním sále, kde se rodí jako na běžícím páse.