Dnešní generace dětí se už nedokáže zabavit panenkou nebo autíčkem. Je to pro ně neuvěřitelně nudné, nezáživné a málo akční. Potřebují neustálé pohyby, zvuky a světélkování. Děti si navykly na akční střílečky, ale nedokážou v klidu poslouchat pohádku. Pokud se již do nějaké zaposlouchají, jsou ke konci velmi zklamané, že v ní nikdo nikoho nezastřelil, že princ nakonec přežil a vyvázl bez zranění, nebo že princezna nejezdila v nejmodernějším a nejrychlejším autě na zemi.
Na vině nejsou určitě jen rodiče. Může za to celkově naše celá společnost, která je neuvěřitelně rychlá. Rychlá je i doba, ve které žijeme.  Děti musíme učit něčemu jinému, než jen ťukání do mobilů. Kdo na to ale v dnešní době má čas? Všichni stále někam pospíchají a jsou v neustálém časovém pressu. Rodiče nemají čas téměř ani na sebe. Co pak dělat?

dítě a medvěd
Teď nemůžu, tady máš mobil.

Velmi častá výmluva dnešních moderních maminek. Všechny spěchají a nemají na své děti čas. Dítko si pak vezme mobil, v nejlepším případě si už samo zapamatovalo gesto nebo kód k otevření mobilu, zapne si svou oblíbenou hru a hraje si. Maminka má na chvíli od dítěte klid, ale po patnácti minutách se dítě znovu ozve. Kdyby se maminka rozhodla začít číst dítěti pohádku, nebo s ním jít na procházku, chlapečka nebo holčičku by to unavilo a ještě rádo by zalehlo do postýlky. Dá se říci, že takové chování a výchova (jestli se to tak dá vůbec nazvat) začarovaným kruhem.

Mobily, tablety, počítače

Rozhodně nejde jen o mobily. Jde i o tablety a počítače, které bohužel čím dál častěji můžeme spatřit i ve školkách, kde se očekává, že si paní vychovatelky budou s dětmi hrát a učit je manuální zručnosti. Je to velmi smutný pohled, když si pak děti neumí zavázat tkaničku u boty, nebo vybarvit bez přetahování motýlka, ale velmi obratně dokáží v animované hře Krteček prstíkem vykopat Krtečkovi jámu.

smartphone v rukách dívky
Rychlá doba, rychlé dětství

Mají takové děti ještě doopravdy dětství? Většina z nich si nikdy nebude moct hrát na schovávanou v lese, skákat do rybníka, nebo mít radost z toho, že si vyrobily svůj první prak. Musíme si uvědomit, že je jen na nás, jaké si je vychováme. To oni budou jednou léčit naše nemoci, hasit naše domy, nebo vládnout světu.

Ohodnoťte příspěvek