Doba se neustále mění a s tím je spojen i jiný náhled na výchovu dítěte. Dříve musely děti doma pracovat a braly to jako naprostou samozřejmost.
· Dnes často slýcháme, že jsou to povaleči, kteří prostě fyzickou námahu naprosto odmítají. To zaznívá z úst rodičů a vychovatelů.
· Druhá strana tvrdí, že fyzická námaha je jen pro neúspěšné a oni se mezi ně rozhodně počítat nechtějí.
Představa, že by takový mladík nastoupil na letní brigádu do nějaké výroby, je pro něho naprosto nepřípustná. Mladí lidé, kteří chodí na nějakou střední školu, se prostě chtějí o prázdninách především bavit. Podle psychologů je jejich názor na celou problematiku zcela jasný.
o Prázdniny jsou prostě od toho, aby si člověk užil.
o Však on to táta „zasponzoruje“.
Kde je tedy chyba?Asi v tom sponzorování. Nemůžeme přeci od sedmnáctiletého mladíka (nebo slečny) najednou chtít nějaké fyzické výkony, když do této doby nic takového nepoznali.
Máte doma lenocha, nebo jste to zvládli?
Chyba tedy není jen na straně mladých lidí, ale hlavně na straně dospělých. Je potřeba začít děti vést k práci co nejdříve.
· Je jasné, že na brigádu nikam nevezmou dítě, které je mladší patnácti let.
· Ale copak doma nebo na zahradě není té práce také dost a dost?
Snažte se najít možnosti v rámci rodiny a příbuzenstva.
o Mladší děti přeci bez nesnází zvládnou úklid pokoje, vynášení odpadků nebo sklízení nádobí po jídle. A zalévání květin nebo luxování jim také dětství nepokazí.
o Starší děti mohou pomáhat při vaření, věšení a sbírání prádla nebo zalévání zahrady.
Pokud budeme dávat tu pomyslnou laťku stále níže, jak bude dnešní generace vychovávat jednou své děti? Přeci nechceme, aby se z nás stal národ lenochů, který opovrhuje fyzickou prací a má ji ve svých představách na stejné úrovni jako nějakou nakažlivou nemoc, které je lépe se vyhýbat.