Mnohdy si to neuvědomujeme, ale sociální sítě nám šíleně mění život a pohled na svět. Určují nám, co je dobré, co by se nám mělo líbit, co bychom si měli koupit. Reklama na sociálních sítích je téma na samostatný článek. Nicméně, sami ani nevíme, jak moc je život s nimi jiný.
Jsou četné výhody sociálních sítí. Jako například to, že jsme schopni komunikovat s kýmkoliv na světe a kdykoliv chceme. Můžeme sdílet svoje pocity, úspěchy i neúspěchy (což se většinou neděje).
Přesto sociální sítě nás ovlivňují hlavně po psychické stránce. I když celý internet hlásá sebelásku, my se stejně cítíme zle při pohledu na vypracované svaly fitness modelek, nebo na hubená těla modelek z celosvětových mol.
žluté lepítko
Sebeláska je něco, čemu sociální sítě přispívají, lidé co se cítí zle mohou jednoduše vyhledat pomoc a podporu.
Naše mozky si neuvědomují, že většina těchto věcí jsou lží. Fotky jsou retušované, statusy nahrané, pocity skrývané. Naše sebevědomí se hroutí pokaždé, když nemáme dostatek lajků na naší fotografii, kterou jsme vybrali z třiceti dalších snímků. Zažívá si to každý z nás. Ne všichni to ale zvládnou, důsledky mohou být kritické. Nejčastěji to můžeme vidět u mladých dívek, které jsou sociálními sítěmi natolik ovlivněné, že si ani neuvědomují, kde je pravda. Ženou se do extrému a může za to dnešní společnost, která určuje, co je zrovna v módě.
aplikace sociálních síí
Sociální sítě také ničí naše vztahy. Komunikujeme víc a víc, přesto jsme od sebe dál než kdy dříve. Pomluvy se šíří rychle, falešné informace také. Stačí zapnout polohu a váš partner ví kde jste, jeho žárlivost stoupá. Prakticky není možné mít nějaké tajemství (ne že byste měli mít nějaká).
Úplně snad nejhorší případ jsou lidé, kteří sdílí úplně všechno. Sdílí svoje snídaně, obědy, narozeniny dětí, první brknutí svého dítěte… V takovém případě toho mohou využít zloději a vloupat se k vám v momentě, kdy živě vysíláte, jak jste na nádherné a drahé dovolené v Karibiku.
Důležitým krokem je v této době uvědomit si, co chceme s druhými sdílet. Není to špatně, chlubit se úspěchy. Ale nesmíte propadnout závislosti na lajcích. Neměli byste si stěžovat na to, jak krásné to bylo bez těch internetů dřív. Využívejte internet, bavte se, ale buďte opatrní.