Ovšem nejen ti, kteří si nechávají šít počítač, si mohou volit disk, správně řečeno Hard Disk. Například notebook může být s tím i s tím, takže pokud váháte, čtěte.

ks computer

Nejprve si definujme, co to přesně Hard Disk je. Hlavně ti slabší v terminologii. Takže výše psaný je to, kam si ukládáte svá data. Jasně že tam jsou uloženy i jiné věci, ale pro nás je dostačující tato definice. Jinak tomu profíci říkají krátce HaDr, a i já si dovolím to zde používat.

Takže když nyní víme, o čem je řeč, podívejme se na dva základní typy. Totiž SSD a HDD. Ne, nejsou to zkratky politických stran. Těmi zkratkami je již vyjádřena podstata hadru, který budete volit.

HDD znamená Hard Disk Drive. Ten není v podstatě jen jeden, ale je to více kulatých placek těsně nad sebou, které rotují a mezi nimi kmitají čtecí, nebo zapisovací ramínka s čidlem. HDD má za sebou dlouhou historii a vývin, na rozdíl od SSD.

SSD znamená Solid State Drive, a to state znamená, že je statický. Nikde nic nerotuje, nikde nic nekmitá, takže se z něj data načítají rychleji, ale pochopitelně také rychleji zapisují. Tento hadr je hodně mladý, jak ostatně zmiňuji i výše.

Zdá se, že volba je vyřešena dvěma odstavci. Každý jistě sáhne po tom rychlejším. Nu, dobrá volba. Jenže nyní asi čekáte, kdy budu to ale. Bude, nebojte se. A už je zde.
hard disk

Tak za prvé je nevýhodou SSD jeho cena. Ještě stále nejde o levnou záležitost, ale také vás to nezruinuje. Druhá věc je, že buňky SSD jednotky se mohou časem opotřebovat. Čímž hadr odchází a to neopravitelně. Ale k tomuto jevu většinou nedojde za běžného trvání vašeho celého stroje.

Na závěr ještě mohu dodat, že světová bitva dopadla lépe pro SSD a ty druhé disky se budou pomalu přestávat vyrábět. Myslím, že jakmile se srovnají ceny nebude mít mechanický disk proti svému kolegovi pražádnou naději. A ta doba není moc daleko.