Zhasínáte všechna světla, jak to jen jde? Skoro netopíte, pokud to nejde jinak a klasické žárovky jste už vyměnil za úspornější LED zářivky a stále platíte nehorázné částky za elektřinu? Poradíme vám pár jednoduchých triků, jak ušetřit až tisíce korun za elektřinu.
mince před hodinami
· Pasivní odběr
I když je vše vypnuto, vy spíte, nebo nejste doma zůstává většina spotřebičům v tzv. pohotovostním režimu a stále odebírají značnou část elektrické energie, ale vy ji nijak neužíváte. Spotřebiče vypínejte přímo od zdroje, místo vypínání dálkovým ovladačem je raději vypojte ze zásuvky. Pro lepší řešení se hodí elegantnější prodlužovací kabel s vypínačem, který jedním stisknutím zruší veškerý odběr spotřebičů. Většiny ceny za elektřinu tvoří až z jedné dvanáctiny právě spotřeba z tohoto pohotovostnímu režimu.

· Notebook vs Stolní počítač
Používáte místo notebooku k surfování na internetu raději stolní počítač? Potom děláte chybu! Notebooky totiž při provozu vysávají pouze 15 procent elektrické energie, kterou by vysávaly mnohem větší a nenažrané stolní počítače. Raději tedy na obyčejnou práci zapněte svůj notebook.

· Levnější elektřina
Pokud odebíráte proud ve dvoutarifové sazbě, tak se snažte probouzet své elektrické spotřebiče k provozu během levnějšího odběru. Nemusíte si zaměnit den s nocí a vše dělat v noci. Moderní pračky, sušičky a myčky lze ovšem nastavit na praní v určitý čas a tak lze prát levněji a ušetřit pár korun na levnějším tarifu.
stejné lampy
· Energetická třída
Myslíte si, že energetické třídy jsou jen tak na okrasu a výrobci je uvádějí jen proto, aby výrobky mohly být dražší? Jste na omylu! Pokud máte v domácnosti historické exponáty starší až deset let, uvažujte o změně a zakoupení spotřebiče s energetickou třídou A+++. Tímto způsobem se dá ušetřit až několik tisíc korun za rok.