Máte ve své blízkosti psí útulek, do kterého rádi zajdete vypomoct a občas jim i něco finančně přispějete? Nebo se snažíte peněžně přispět na sociálně slabší či různé charity? V tomto případě je dobré vědět, že se Vás stát snaží odměnit tím, že si takovéto výdaje můžete uznat v dani z příjmů a tím snížit svoji roční daňovou povinnost. Je však důležité držet se určitých pravidel, abyste zbytečně o tuto výhodu nepřišli.
peníze na dlaních.jpg
· Dodržujte vymezenou výši daru
Pokud jdete s dětmi do zoologické a přispějete desetikorunou na pomoc ohroženým druhům zvířat, je to sice šlechetné, ale s daňovým odpočtem nemůžete počítat. Minimální výše daru jednomu příjemci totiž musí přesáhnout alespoň 1 000 Kč. Nemusí to však znamenat, že jednorázově je nutné poskytnout dar v této výši; například je možné organizaci jednou za čtvrtletí posílat 250 Kč, celkově tedy za rok dar dosáhne výše jedné tisícovky.
Opakem je, pokud byste se rozhodli pro velkorysý dar v řádu několika statisíc. Z hlediska daňového odpočtu je totiž možné uplatnit pouze částku, která nepřesáhne 300 000 Kč ročně.
truhlička na peníze.jpg
· Není dar jako dar
Je logické, že dar není možné poskytnout jen tak komukoliv. Ze zákona jsou vymezeny oblasti, ve kterých se příjemce musí pohybovat – jedná se například o kulturu, sport, školství či zdravotní a různé humanitní služby. Proto je ideální zeptat buď přímo příjemce, jestli je mu možné udělit dar a potom žádat o odpočet – pokud si nebude jistý, neobávejte se a zkontaktujte svůj finanční úřad, zajisté Vám rádi poradí, zda je Váš případ uznatelný z hlediska daně z příjmů.
· Bez potvrzení ani ránu
Do daní Vám samozřejmě neuznají nic, na co nemáte doklad. Proto je dobré si jej vyžádat buď přímo po darování, nebo v případě více menších darů požádat o zaslání souhrnného potvrzení na konci roku. U větších charitativních organizací je dokonce zvykem, že Vám před daňovým přiznáním zašlou email, ve kterém Vás upozorní na možnost dostat potvrzení.