Nepromokavý a hřejivý oděv

Výlety do hor nejsou procházkou v žabkách po písečné pláži Jadranu, kdy máte na sobě jen šortky a tričko, a kde vás zastihne jen lehký deštík nebo letní bouřka. Čelit nepřízni počasí je v těchto oblastech natolik snadné, že vám v cestovním zavazadle nebude zbytečně zabírat místo mnoho hřejivých svrchníků.

horolezec na vrcholu

V horách je situace mnohem složitější. Tam se počasí může změnit během několika minut a musíte být na ni připraveni. I v létě tu musíte očekávat prudké ochlazení, silný déšť, větrné poryvy a především nepříjemné důsledky na lidský organismus. Po západu slunce se i v tuto roční dobu rychle ochlazuje vzduch a teplá bunda se pak hodí. Vybavte se na výlety pro jistotu oděvem nepromokavým, včetně kalhot, to platí zejména pro oblasti s vyšší nadmořskou výškou. Například Alpy jsou nevyzpytatelné a může vás tu zastihnout poměrně často i husté sněžení na konci srpna.

Hůlky

Bez hůlek ani ránu. Bude vám to připadat možná směšné, ale již v dávných dobách si turisté hůlky vyřezávali ze dřeva a brali je s sebou na horské cesty. Moderní výrobky z hliníkových slitin jsou mnohem důmyslnější a hlavně lehčí a pohodlnější. Uvidíte, jak se v jejich přítomnosti budete cítit mnohem bezpečněji.

Horské slunce

S nadmořskou výškou stoupá i intenzita slunečního svitu, můžete se spálit mnohem rychleji, než v nížinách, kde je větší tlak vzduchu. Nezapomínejte jak na sluneční brýle, tak i na opalovací krémy s ochranným faktorem.
léto v horách

Náplasti

Většina speciální trekové obuvi je sice konstruována tak, aby nedocházelo k otlakům a puchýřům, v náročném terénu však může dojít k takovým nepříjemnostem poměrně snadno. Několik náplastí vám v batohu příliš místa nezabere a budete nakonec rádi, že jste na tak důležitou pomůcku nezapomněli.

Mapa

Bez mobilního telefonu se dnes nehne téměř nikdo. I do hor si jej budete brát a spolu s ním i mapovou aplikaci, takže vám usnadní pohyb v terénu. Ale když telefon zkolabuje z nejrůznějších důvodů, může se docela obyčejná papírová skládanka hodit. Zvláště v situaci, kdy byste mohli zabloudit.