Na dovolenou se všichni dlouho těšíme a představujeme si ji v těch nejlepších barvách. Dopředu vymýšlíme, kam se letos podíváme, nebo se těšíme na oblíbené místo. Při výběru dovolené je také důležité rozhodnout se, jakou dopravu zvolíme. Není to vždy jednoznačné, proto si pojďme vyjmenovat hlavní specifika:
výstup z letadla
Letadlo
Letadlo patří jednoznačně k nejpohodlnějším a nejrychlejším způsobům přepravy. Dostaneme se s ním i tam, kam je problém dojet autem či autobusem. Letecká doprava dnes není ani příliš drhá, některé lety naopak vycházejí doslova za hubičku. Při cestování letadlem mohou být na obtíž dlouhé čekací doby na letištích před odbavením nebo odlety ze vzdálenějších měst. Ne každý pak také létání dobře snáší, nebo se ho dokonce bojí.
zájezdní autobus
Autobus
Autobusová doprava je u nás velmi rozšířená. Spousta cestovních kanceláří nabízí autobusovou dopravu do známých dovolenkových letovisek, jako jsou například Itálie, Chorvatsko, Bulharsko, ale také Řecko či Francie. Cesta autobusem také není z nejdražších. Autobusy nabízejí komfortní vybavení, pohodlí, klimatizaci, WC, občerstvení a další vychytávky moderní doby. Nevýhodou často bývá dlouhá doba cestování, zastávky tak, jak je určí cestovní kancelář a ne vždy nám mohou vyhovovat ostatní spolucestující.
dopravní systém
Vlastní doprava
Cestování po vlastní ose, tedy svým autem bývá velmi oblíbené. Můžete vyjet kdykoliv se vám líbí, zastavíte, kdy potřebujete. Jedete trasou, která se vám zdá nejrychlejší, nebo nejlepší. Tuto variantu řeší často rodiny s dětmi, kvůli kterým je často potřeba cestování přizpůsobit.
Nevýhodou pak je náročnost cesty pro řidiče, nebo také finanční nákladnost. V případě, kdy se nám nečekaně vůz během cesty porouchá, je problém s jeho opravou, která také nebývá v zahraničí zrovna levná. Tomu můžeme předejít sjednáním vhodného cestovního pojištění, kdy lze zajistit i náhradní vůz do doby, než bude naše auto opět v pořádku a nestane se nám, že by kvůli poruše byla ohrožena naše dovolená. Před dovolenou vlastním vozem je ovšem také vhodná podrobná kontrola auta v servise.