Žehlení není zrovna oblíbená práce, moderní žehlička nám tuto činnost může zpříjemnit a urychlit. Napařovací žehlička po dobu žehlení vypouští páru, která usnadňuje a urychluje žehlení bez složitého kropení. Všeobecně platí, že čím je napařovací žehlička dražší, tím nám půjde žehlení lépe od ruky. Na trhu najdeme spoustu žehliček různých cenových kategorií.
zelená žehlička
Při výběru bychom měli znát některé parametry:
· Hmotnost žehličky – je důležité, jak je těžká, protože ji budeme mít stále v ruce.
· Žehlící plocha– čím bude kvalitnější, tím bude lépe jezdit po prádle. Měla by být také odolná vůči kovovým součástem na oblečení jako je zip nebo knoflík. Důležitou roli hrají i různě tvarované otvory pro páru. Nejkvalitnější materiály jsou keramika a smalt, které se rychle přizpůsobují navolené teplotě.
· Objem nádržky na vodu – měl by být dost velký na to, abychom nemuseli stále běhat a dolévat. Měla by být také dobře přístupná k nalévání.
· Parní výkon– 30–40g za minutu
· Parní ráz – 180–200g za minutu
· Vertikální žehlení– ve svislé poloze můžeme párou vyhladit záhyby na šatech nebo na zácloně. Tento systém umožňuje napařování materiálů, které nelze žehlit.
· Délka přívodního kabelu– měl by být dostatečně dlouhý, abychom žehličkou dosáhli na celé žehlicí prkno
· Odvápňovací systém– zabraňuje vytvoření vodního kamene. V minulosti se žehličky musely plnit výhradně destilovanou vodou, aby se v nich kámen neusadil. Odvápňovací systém nám umožňuje jednoduše použít vodu s kohoutku.
· Anti-drip systém– proti odkapávání vody během žehlení, aby nedošlo k poškození jemného prádla.
odložená žehlička
· Samočištění – nám pročistí žehličku. Je třeba ji naplnit vodou a nastavit na nejvyšší teplotu. Pak žehličku vypneme ze sítě a nad umyvadlem třeseme žehličkou zepředu dozadu a mačkáme tlačítko Calc-Clean tak dlouho, než se vypustí celý obsah nádržky i s případným vodním kamenem.
· Bezpečnostní vypínání – pohybové čidlo nám chrání domácnost před požárem. Pokud je nějakou dobu žehlička bez pohybu, sama vypne vyhřívání žehlící plochy. Upozorní nás blikajícím světlem nebo zvukovým signálem.