Nebesky bílý písek, šumění moře čtyřiadvacet hodin denně, svěží mořský vánek a sluníčko, kam jen oko dohlédne. Takovou idylu má v hlavě zřejmě každý, kdo se kdy vyjádřil o tom, že by mu vyhovovalo bydlení poblíž moře.
Někteří lidé jezdí k moři během roku i opakovaně. Ať už se jedná o vyznavače vodních sportů, nebo například jedince se zdravotními potížemi, jejich společným znakem je pozitivní vztah k moři. Tito lidé by zřejmě dali cokoli, aby se mohli do své oblíbené destinace přestěhovat.
dům na pláži
Jak jste na tom Vy? Také byste si dokázali dostatečně užít bydlení někde, kde k moři je to pouze pár desítek kroků? Nebo raději zůstanete v ruchu města, namačkaní do panelákových bytů, který jsou všude na dohled stovky?

Možné zápory skvělého bydlení
Podobně jako veškerá jiná místa a reality, jež zde lze zakoupit, také bydlení na pláži (za předpokladu, že si jej můžete v reálném životě dovolit či Vás netrápí žádné jiné závazky, díky nimž byste se nemohli v případě zájmu přestěhovat) má svá negativa. Zde uvádíme alespoň ta základní:
· Občanství a s ním spojené záležitosti – pokud se rozhodnete bydle u moře, pak budete muset opustit území české republiky. V takovém případě lze uvést předpoklad, že budete na nové adrese pobývat trvale, po dobu několika (desítek) let. Se stěhováním a skvělými novými zážitky v nové zemi pak souvisí logicky otázka Vašeho občanství a veškerých právních a úředních úkonů, které na tomto faktoru závisejí.
terasa s výhledem na pláž
· Jiný kraj, jiný mrav – nikoli pouze na papíře, ale také v běžném svém životě budete nuceni v případě přesídlení srovnat krok se zdejšími obyvateli. Pokud tedy o bydlení u moře uvažujete, raději se dopředu ujistěte, že jste si dobře vědomi toho, jakým způsobem se očekává, že se budete ve své cílové destinaci chovat.
· Rodina a přátelé – pokud pomineme fakt, že se Vám bude docela obyčejně stýskat, je též nutné si položit otázku, kdo se postará o Vaše nejbližší v případě, že takovou pomoc budou potřebovat. Stejně tak je nutné vyřešit předem otázky okolo vlastních potomků – tedy kde je budete chtít vychovávat, jak to bude případně s dojížděním do Vaší rodné země a další důležité otázky.