Může se zdát že malé miminko zajímá jen kdy bude jídlo a suchá plenka, není to ovšem tak. Dítě je společenský tvor a potřebuje podněty k tomu aby se mohlo rozvíjet. Pochopitelně nemůžeme své dítě přetěžovat, ale vzdělávat se může i hravou formou. Nemůžeme čekat že jen co se dítě naučí mluvit odříká nám násobilku nebo vyjmenuje druhy dopravních značek to rozhodně není o tom.
miminko s čelenkou
Děti se mohou motivovat například vhodnými hračkami. Když se budeme jako rodiče usměrňovat a místo pěti plyšových medvídků různých barev a velikostí koupíme od každého zvířátka jedno uděláme lépe. Mnoho rodičů čeká na listování v knížkách až do té doby kdy malý raubíř přestane mít tendenci vše ničit, to ale není potřeba. Na trhu existují leporela tedy knihy s tvrdými stránkami, ale ani to nezabrání malému děcku v potřebě prozkoumat knihu i ústy což se na jejím vzhledu brzy projeví. Výrobci přišli pro nejmenší na trh s knihami z plastu které odolávají náporu slin a prvních zoubků, měly by být příjemným zpestřením ale rozhodně ne jedinou možností. Tištěné knihy mají své kouzlo tak proč o ně děti ochudit.
dívka a chlapec

Hračky jsou fajn ale brzy přestanou bavit


Jedním z úkolů rodiče či prarodiče je zachovat klid při výchově. Malé děti rády prozkoumávají vše co se jim zlíbí a pokud to není pro ně životu nebezpečné tak proč jim to čas od času nedovolit. Děti s každou svoji objevitelskou výpravou rozšiřují svoji představu o světě kolem. Rodiče někdy žasnou jak si děti vyhrají s vařečkami, lžičkami nebo kelímkem od jogurtu, v dospělých očích je to nuda ale v očích malého človíčka ten pravý poklad.
Nebojte se dát svých dětem prostor pro to aby objevovaly a zkoumaly okolí. Nemějte strach vyprávět jim o věcech o kterých nemají ještě ani tušení, dítě jsou jako houby a vstřebávají vše z okolí. Na druhou stranu klást na dítě příliš vysoké nároky se může vymstít. Zkuste brát vzdělávání jako hru, tak aby dítě ani nepostřehlo že ho něčemu učíte, současně mu vždy dopřejte dostatek prostoru pro to aby mohlo být samo se sebou a mělo čas na své dětské hry. Jako rodiče nemusíme vždy každou volnou chvilku dítěti věnovat ale můžeme si v klidu sednout na pohovku a sledovat jak se dítě dokáže báječně zabavit samo, pomůže nám ho to lépe pochopit.