Co je to retro, jste už asi slyšeli. S tímto výrazem se setkáváme na Internetu docela často a není neznámým pojmem ani pro některé stoupence mladší generace, která „retro“ dobu vůbec nezažila, a nedokáže ji porovnat s tou současnou, maximálně z vyprávění svých rodičů a prarodičů.

starý gramofon

Retro styl nám připomíná dobu poklidnější, možno říci i přívětivější a rozhodně méně stresující. Až na výjimky byli lidé v naší zemi vystaveni stresu v minimální míře, a pokud si dnes libujete v tom, že máme relativní svobodu, započítejte do ní i zadluženost, hypotéky, nezaměstnanost, hospodářskou krizi, vysokou kriminalitu a další negativní jevy soudobé společnosti. Tehdy byla sice „totalita“, ale neexistovala nezaměstnanost a hlavně jsme vůbec nepotkávali na okrajích společnosti lidi bez domova. Pochopitelně až na výjimky některých kriminálních živlů. Tehdy se také nerozevíraly nůžky mezi bohatými http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Petr-Hampl-o-rozdilech-mezi-bohatymi-a-chudymi-Ta-nejvyssi-trida-v-Cesku-uz-neni-ceska-Podle-toho-to-vypada-364947 a chudými lidmi tak, jak je to markantní dnes.

retro styl

Ať je to jak chce, je právě toto jeden z důvodů, proč je mezi lidmi tolik oblíbený retro styl, připomíná nám totiž chvíle bez stresu, a co víc si v životě přát, než klid a mír, pohodu, bezpečí, nebát se v noci vyjít na ulici a nebát se s někým popovídat, bez toho aniž by vás někdo šmíroval a natáčel na kameru.

Retro styl si můžeme naštěstí doma vytvořit docela snadno, v prodeji je mnoho typů nábytku, jako jsou komody, šatní skříně, křesla, sedací soupravy nebo retro noční stolek. Pochopitelně si můžeme tuto dobu připomenout i replikami starých spotřebičů (chladniček, rozhlasových přijímačů či gramofonů) anebo oblečením a obuví.

Někdo má doma dokonce starý nábytek po rodičích, který oprášil a využívá jej jako skutečný klenot, který tu dobu reálně pamatuje. V retro stylu lze také vytvářet v bytě různé bytové doplňky, jako jsou závěsy, rolety, dřevěné obklady stěn, dřevěné poličky, věšáky, paspartové obrazy atd.