Mangovník indický tvoří květenství z drobných žlutočervených květů. Z těchto potom vyrůstá v trsu jeden až pět oblíbených a sladkých plodů manga. Ovoce mango je považováno již od časů indické ajurvédy za královské ovoce. Podle této indické tradiční medicíny plody manga vyrovnávají všechny tři biologické energie.
zelená manga
To znamená, že dodávají energii organismu a napomáhají výživě všech sedmi tělesných tkání. Plody manga jsou o velikosti patnáct centimetrů. Mohou mít tvar kulatý, podélně oválný, ledvinovitý nebo i srdcovitý. Voskovitá slupka manga jedlá není. Dužina, která je sytě žlutá a šťavnatá, má velice lahodnou chuť a je neuvěřitelně vonící. Chutí i vůní trochu připomíná broskev.

Lahodná mango s vitaminy

Mango v sobě obsahuje mnoho vitamínů a výživných látek. Z nich můžeme jmenovat například:
· vitaminy B6, B3, A, E, C
· mangan
· hořčík
· zinek
· draslík
nařezané mango

Vliv manga na zdraví lidského organismu je nenahraditelný. Množství vitamínů má mnoho ozdravujících účinků.
· Mango podporuje dýchání buněk
· Uklidňuje podrážděnou nervovou soustavu.
· Zlepšuje spánek.
· Karoten obsažený v mangu napomáhá lepšímu opálení pokožky.
· Podporuje funkci štítné žlázy.
· Přispívá k lepší funkci srdce.
· Vylučuje přebytečnou vodu a tuk z těla.
Mango můžeme přímo konzumovat za syrová anebo jako součást ovocných salátů. Je vhodné také k přípravě polévek a dezertů, ale i k masu a rybám. Chcete-li, můžete mango také zavařovat.

Dezert z manga a melounu

Potřebujeme:
· dva střední žluté melouny
· tři zralá manga
· jednu lžíci medu
· citronovou šťávu
· čtyři kopečky oblíbené zmrzliny
· lístečky máty na ozdobu
banán a mango

Oloupeme melouny a manga a nakrájíme na kostičky. Tři čtvrtiny z této ovocné směsi rozmixujeme a zbytek necháme na ozdobu. Do směsi přidáme med a citronovou šťávu. Uložíme do lednice asi na hodinu. Nakonec rozdělíme vychlazenou směs do čtyř hlubokých talířů. Na každou porci dáme jeden kopeček zmrzliny a ozdobíme mátou.