Chladné ranní mrazíky, padající sněhové vločky, foukající meluzína, dlouhé rampouchy a zmrzlá půda. Klasický obrázek zimy ale zahradě bez pořádné přípravy nikterak neprospěje. Jestliže tedy vlastníte zahradu a nechcete přípravy podcenit, vyplatí se na konci podzimu začít s přípravou zahrady na další jarní období plné tepla a slunečních paprsků. Snad každá zahrada obsahuje na svém pozemku určitý travní porost. Je jedno, jestli se jedná o pečlivě střižený anglický trávník nebo klasiku, kterou sice sečete, ale jen když je to opravdu nevyhnutelně nutné.

slunečnice v zahradě

Tak či tak, posekat trávník se rozhodně vyplatí v každém případě. Zeleninové a ovocné záhony se na vaší zahradě možná vyskytují také, a to I v případě, že nejste úplně nadšeným či schopným zahradníkem. Veškeré plody z nich musíte uskladnit na chladné a suché místo, ale je lepší je před tímto krokem neumývat. Výborně vám poslouží třeba sklep, díky kterému si budete moci užívat domácích potravin po celou zimu. Květinové záhony se naopak hodí pokrýt větvemi jehličnanů, jež jim poskytnou kvalitní ochranu před nízkými teplotami.

sklizeň jablek

Nezapomeňte také, že na podzim je nutné některé rostliny zasadit a jiné toto počasí v mrazivých chladech nepřežijí, i kdybyste o to stáli sebevíc. To, že se vyplatí zazimovat bazén jste se pravděpodobně při jeho koupi měli šanci dozvědět. Pomoci vám s tím může například zazimovač do bazénu a trocha času, který si na tuto činnost uděláte. A nakonec, nezapomeňte zahradu před zimou pořádně uklidit. Shrabané listí, nachystané a přikryté záhony či uklizený přístěnek na nářadí a zahradnické náčiní vám totiž na jaře pomohou opravdu nejvíce. Zahradu se totiž hodí mít uklizenou právě pro případ jarních měsíců, ve kterých bude s její údržbou už tak práce dost a hledat ztracené nebo zapomenuté náčiní se vám rozhodně chtít nebude v žádném případě.