Kaktus je pouštní rostlina, není tedy překvapením, že je nenáročný na zalévání. Zalijete ho jednou měsíčně, pohnojíte jednou ročně.
Tempo jeho růstu vás zřejmě neohromí, ale to nevadí, vypadá hezky. V zimě kaktusy nerostou vůbec, nezaléváme je tedy. Potřebují nejlépe světlé stanoviště, tedy okenní parapet, místo, kam svítí slunce, s okny nejlépe obrácenými na jih. Teplý byt jim svědčí.
Po nějaké době musíme kaktusy i přesadit, nádobu vybíráme o průměru jen o málo větším než tělo kaktusu. Potřebují speciální substrát, který napodobuje písčitou půdu pouští a polopouští. V běžné hlíně vám kaktus neporoste.
malý kaktus
Na výběr je mnoho variant, malé, velké, kulaté, s mnoha odnožemi, vybere si každý. Samozřejmě, kaktusy píchají. Některé více, jiné méně. V obchodě si to raději zkuste, aby nedošlo k nechtěným zraněním. Zvláštní druh kaktusů se brání bodlinkami s malými háčky, které skoro nejdou odstranit, když se jednou zaháknou.
Ale, abychom jen nestrašili… Když se o ně dobře staráme, mnoho druhů kaktusů nám krásně vykvete. A i když ne, jejich neobvyklý vzhled, dýchající vůni dálek také za nějaké to píchnutí stojí.
Pokud nám o stále nevoní, můžeme si pořídit jinou pouštní rostlinu, sukulent. Sukulenty jsou rostliny, které umí shromažďovat ve svém těle vodu, listy bývají opatřeny chloupky nebo voskem, často se tedy lesknou. Sukulenty rostou také velmi pomalu, vyžadují poměrně malou zálivku a prodávají se v rozličných tvarech i barvách. Vypadají skvěle na okně, pracovním stole i konferenčním stolku v obýváku.
velký kaktus
Kaktusy i sukulenty zútulní interiér, aniž by zabíraly příliš mnoho místa, oproti jiným rostlinám jsou nenáročné a velmi elegantní. Komunita kaktusářů čítá mnoho fanoušků, setkává se na sociálních sítích a pěstování se stane společným koníčkem i zábavou. Hodně štěstí s vašimi kaktusy!